آموزش PLC S7300

آموزش PLC S7300  یکی از مهمترین ابزار در اتوماسیون صنعتی و برق وصنایع دیگر میباشد شرکت زیمنس نیز مجصولات PLC زیمنس خود را,PLC S7-200 , PLC S7-300,PLC S7-400 ,PLC S7-1200,PLC S7-1500 عرضه کرده است.
برنامه  Simatic PLC ۳۰۰ از قویترین برنامه های پی ال سی است که می تواندS7 200 و S7 400  را نیز پشتیبانی کند، می توان گفت بهترین و عالی ترین برنامه نویسی و شبیه سازی Plc است.
تعریف بیتها و سایر قطعات مانند Plc Step5 است و کسانی که با سری ۵ کار کرده اند براحتی از عهده آن بر می آیند . برنامه شبیه ساز همانند یک پی ال سی بوده و همان پیغامها و نمایشگرهای دستگاه Plc را همراه داردو فرقی با ان ندارد.

مشخصات Plc S7-300 زیمنس
Cpu – واحد کنترل مرکزی
Fm- ماژول های تابعی
Im – ماژول واسطه برای بسط Plc
Sm – سیگنال ماژول که شامل ورودی و خروجی و همچنین آنالوگ و دیجیتال است.
Ps – ماژول تغذیه
Cp – اتصالات Ppi – پروفیباس – انترنت صنعتی

مشخصات ماژول ها :
۱- Sm :ورودی دیجیتال ۲۴ ولتdc – 120 تا ۲۴۰ ولت Ac / خروجی دیجیتال ۲۴ ولت Dc رله ای / ورودی آنالوگ : ولتاژ – جریان – مقاومت – ترموکوپل / خروجی آنالوگ : ولتاژ – جریان
۲- dm :ماژول کاذب Dm370 : محل یک ماژول را که پارامترهای آن هنوز تعیین نمیباشد را رزرو می کند.
۳-Im :Im360/361 و Im365 : پیکربندیرا در چند سطع ممکن می کند و باعث ایجاد حلقه در باس شبکه از یک سطع به سطح دیگر است.
۴-fm :ماژول های تابعی که عملیات ویژه را مانند شمارش – مکان یابی – کنترل حلقه بسته  را انجام می دهند .
۵-cp :پردازنده های ارتباطی : این پردازنده ها تسهیلات شبکه سازی زیر را فراهم می کنند .

نمایشگرهای S7-300
(pu 315 -2dp)
Sf : System Falt – خطای سیستم
Run : اجرا
Dc5v :ولتاژ ۵ ولت Dc
Stop : توقف اجرا
Batf :خطای باتری
Frce : اعمال ورودی از کامپیوتر
Sf Dp : خطای Dp
Busf : خطای شبکه

سویئچ اصلی
Run-p : اجرا با پذیرش تغییرات
Run : اجرای فقط خواندنی
Stop : عدم اجرا
M Res :ریست حافظه

دریچه ها
Memory Card : کارت حافظه یا رم جهت ذخیره برنامه Plc زیمنس
Mp1 : Multi Point Interface رابط ورودی چند نقطه ای
Dp : رابط پروفیباس جهت ارتباط ماژول های ورودی و خروجی گسترش یافته با Cpu
Batterie : باتری بک آپ 

 نصب برنامه Simatic S7
بعد از نصب برنامه Simatic S7 که حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه  به طول می انجامد .دو آیکون بر صفحه دسکتاپ شما ظاهر میشود . که یکی بنام Simatic Manager و دیگری Automation License Manager نام دارد .
برنامه اصلی همان simatic manager است.از نوار ابزار گزینه New را زده و یک پروژه جدید انتخاب کنید.سپس در قسمت Mp1 در بخش خالی پنجره راست کلیک کرده و گزینه Insert New Object و از بخش منوی آبشاری Simatic 300 Station را انتخاب کنید .سپس بر روی Hardware دابل کلیک کرده و در پنجره باز شده باید با توجه به دستگاه پی ال سی که دارید شروع به پیکربندی(Configuration) اطلاعات سخت افزاری برای نرم افزار کرد تا برنامه سخت افزار پی ال سی شما رو شناسایی کرد و بتواند آن را راه اندازی کنید. تمام اطلاعات در دستگاه پی ال سی در بخش پیکربندی برنامه موجود میباشد باید شماره هر قطعه سخت افزار رو پیدا و شروع به پیکربندی کنید.

برای پیکربندی به ترتیب زیر عمل کنید.

۱-از سمت راست و بخش profile standard گزینه Simatic 300 باز کنید.
۲- از گزینه آبشاری باز شده Rack300 یا ریل ۳۰۰ رو باز و Rail را انتخاب کنید. که با اینکارپنجره مربوط به ریل که وسایل پی ال سی روی آن باید چیده شود نمایش داده میشود
۳- در پنجره ریل بر روی شماره ۱ کلیک کرده تا های لایت شود. سپس دوباره از گزینه آبشاری PS 300 که همان منبع تغذیه پی ال سی میباشد را بازکرده و با توجه به منبع تغذیه مورد نیاز پی ال سی منبع مورد نیاز را انتخاب کنید که با اینکار در پنجره ریل منبع تغذیه شما در بخش شماره ۱ نمایش داده میشود.
۴- ابتدا از بخش ریل شماره ۲ را انتخاب کرده و از گزینه آبشاری سمت راست Cpu 300 را بازکرده و با توجه به Cpu پی ال سی مورد نیاز Cpu را انتخاب کنید.
۵- از بخش ریل شماره ۳ را خالی گذاشته چون این ماژول مربوط به ماژول واسطه برای بسط دادن Plc می باشد (IM) . پس شماره ۴ از بخش ریل را انتخاب کرده و از گزینه آبشاری SM 300 را باز کرده و بسته به تعداد ماژولهای ورودی و خروجی و اینکه آنالوگ یا دیجیتال می باشند پورتهای ورودی و خروجی را برای برنامه معرفی نمایید.
بعد انجام مراحل بالا از منوی ابزار بالا save and compile را انتخاب کرده و از برنامه خارج شوید. حال به صفحه اصلی برگشته و Cpu313c را میبینید.
حال با بازکردن Cpu313c بایستی S7 Program1 را انتخاب کرده و با باز شدن زیر مجموعه ها Blocks و سپس Ob1 انتخاب کنید.
از صفحه بازشده که شامل منوهای ابزاری مانند بیتهای لاجیک و غیره و منوهای سیستمی نظیر کپی و بارگذاری و غیره  .
ولی صفحه اصلی همان صفحه Network است که شما باید برنامه مربوطه را با توجه به یکی از زبانهای برنامه نویسی در آن بنویسید .
بعد از ذخیره برنامه  به صفحه اصلی برنامه برگشته و برنامه شبیه ساز را از منوی ابزار بالا انتخابکنید.و در پنجره شبیه ساز بازشده که شامل یک پنجره کوچک در داخل که شبیه نمایشگر پی ال سی میباشد.
بنمایش در می آید که فاقد نمایشگرهای ورودی و خروجی است .که شما بایستی از منوی ابزار مربوط به برنامه نمایشگرهای ورودی و خروجی را به آن اضافه کنید
دوباره به پنجره برنامه نویسی (Ob1) برگشته و آن را به اندازه ای در بیاورید که کنار پنجره شبیه ساز شود
در پنجره برنامه نویسی از منوی ابزار بالا گزینه Download را انتخاب  و بعد از دانلود برنامه به برنامه شبیه ساز گزینه مانیتور را از منوی ابزار بالا که به شکل عینک میباشد را زده که برنامه را به شکل آنلاین درآمده و با نمایش اطلاعات پی ال سی شامل cpu و شماره و نام برنامه را بنمایش در می آید. و بخش برنامه نوشته شده در بخش network برنگ سبز در آمده و برنامه آماده شروع است.
در پنجره سمت چپ و از بخش شبیه ساز گزینه RUN-P یا اجرا را تیک دار کرده که با اینکار گزینه RUN بخش برنامه نویسی نیز فعال می شود و شروع به حرکت می کند.
اگر در بخش شبیه ساز و قسمت ماژول ورودی شماره ۱ را یک لحظه تیک دار کنید میبینید که در بخش ماژول خروجی – خروجی ۰ تیک دار می شود و اگر در بخش ورودی یک لحظه وروی ۰ را انتخاب کنید خروجی نیز قطع می شود که اثر آن را در بخش برنامه نویسی نیز میبینید.
با انتخاب گزینه STOP برنامه متوقف شده و می توانید از برنامه خارج شوید.
توسعه سیماتک ایرانیان Shopsimatec.ir