۹ نکته مدیریتی پروژه های اتوماسیون صنعتی PLC

اتوماسیون صنعتی plc برای اینکه در یک پروژه اتوماسیون صنعتی PLC ، موفق باشید، علاوه بر مهارت های فنی به مهارت های دیگرینیز احتیاج دارید. دارا بودن مهارت های سازماندهی و ارتباط سازی همراه با توانایی ایجاد انگیزه در تیمی از افراد که در دپارتمان های مختلف و با اصول و مقررات گوناگون کار میکنند، از این دسته از مهارت ها بشمار می آیند. در ادامه نه نکته عملی برای اینکه یک مدیر پروژه اتوماسیون صنعتی PLC موفق باشید را مرور می کنیم.

۱- منابع مدیریت پروژه

هزاران مقاله در فضای مجازی، کتاب ها و مجلات کاغذی منتشر شده و به آسانی قابل دسترسی میباشد . اگر فکر می کنید که به اطلاعات جدیدتری در این حوزه نیازمند دارید می توانید گذراندن دوره های آموزش مدیریت پروژه اتوماسیون صنعتی PLC نیز می تواند یکی از گزینه ها برای افزایش دانش و آشنایی با روش ها و استاندارد ها باشد.

۲ – به خبر های بد خوش آمد بگویید

در هر پروژه اتوماسیون صنعتی PLC ، چیزهایی وجود دارد که در مسیر اشتباهی پیش میروند، اما هر چه زودتر متوجه شوید که این اشکالات کدام میباشند، به طبع آسانتر و با هزینه کمتری خواهید توانست این مشکلات را حل کنید. هیچ کسی خواهان شنیدن و رساندن خبرهای بد نیست، اما اهمیت دارد که بعنوان یک مدیر پروژه، حالت تدافعی نداشته باشید. اگر پروژه از مسیر صحیح خود خارج شود، باید هر عضوی از تیم قادر به فشار دادن کلید Stop باشد. در غیر این صورت، برای اینکه همه چیز در انتها درست از آب در بیاید باید روی موقعیت کاری تان قمار کنید.

۳ – همیشه سادگی را در اتوماسیون صنعتی PLC درذهن تان داشته باشید

مهندسان معمولا سیستم ها را به قدری پیچیده طراحی می کنند که کار کردن با آنها برای افراد غیر مهندس و مصرف کنندگان عادی به امری دشوار بدل مشود. یک مدیر پروژه اتوماسیون صنعتی PLC از همان ابتدا باید سعی کند تا انتظارات و نیازهای مصرف کننده در طراحی محصول برآورده شود و اولویت های کاربر لحاظ گردد. مدیر پروژه باید این مسایل را با افراد حاضر در تیم اتوماسیون در میان گذاشته و مشورت های لازم را در مراحل طراحی و تست اولیه سیستم ها و تجهیزات جدید به آنها بدهد.

۴ – آماده تغییرات در حین انجام پروژه باشید

در هر پروژه ای، پیش بینی های غیر واقعی، اجرای ضعیف و طراحی اشتباه می تواند منجر به شکست آن پروژه شود. چیزی که دارای اهمیت می باشد این است که بدانید در طول زمان انجام پروژه اتوماسیون صنعتی PLC ممکن است به دفعات ناچار به اعمال تغییرات شوید. نتیجه نهایی پروژه به ندرت همان چیزی است که از ابتدا طرح ریزی شده است. درک کنید که این تغییرات به هیچ عنوان به معنی شکست پروژه در نظر گرفته نمی شود، بلکه وفق دادن خود با فرآیند پروژه و انجام تغییرات، یک نیاز واقعی به شمار می آید.

۵ – از ابتدا برنامه های تست و آزمایش را برقرار کنید

طراحی سیستم بتنهایی کافی نیست. شما باید آن را تست کنید، نه یکبار بلکه دوبار، تا صحت عملکرد سیستم تایید شود. شروع کردن برنامه ریزی تست ها بر اساس یک الگو کار آسانی است. تجهیزات یا سیستم ها در ابتدا باید در محل تاسیسات شرکت تولید کننده مورد تست و آزمایش قرار گیرد. این تست اولیه به نام تست FAT شناخته می شود (Factory Acceptance Testing) و هدفش این است تا طراحی سیستم را تایید کند. در این تست سناریو های مختلف شبیه سازی میشود تا چگونگی واکنش سیستم به این شرایط مشخص شود.

 

۶ – استاندارد های برنامه نویسی را رعایت کنید

در حین فرایند انجام پروژه اطمینان حاصل کنید که برنامه نویسان، سیستم اینتگریتور ها و قطعه ساز ها از استاندارد های برنامه نویسی یکسان مثل OMAC و PackML استفاده می کنند. هیچ چیزی بدتر از استفاده از روش های کدنویسی دلخواه نیست به خصوص زمانی که ما را ناچار به دوباره کاری در آخرین لحظات، برای سازگاری سیستم با دیگر سیستم های موجود در کارخانه کند. استفاده از روشهای مختلف برنامه نویسی در پروژه های بزرگ می تواند هزینه های تمام شده پروژه اتوماسیون صنعتی PLC را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

۷ – اغلب اوقات ارتباط برقرار کنید

هرگز تصمیم ها را بدون مشورت کردن با سایر اعضای تیم نگیرید. تصمیم گیری یکجانبه تیم را با شما غریبه می سازد و سبب ایجاد اغتشاش، شکست کار تیمی و عدم استفاده از تخصص اعضای تیم خواهد شد. برقراری ارتباط به صورت متناوب، به اعضای تیم اجازه میدهد تا مسائل را بفهمند و از مشکلاتی که باید حل شود، آگاه شوند. یک نقشه راه  برای ارتباط با وندور ها ایجاد کنید و آن را خیلی زود در پروژه اتوماسیون صنعتی PLC چک کنید تا مطمئن شوید که درست کار می کند.

۸ – یک سدکننده مسیر نباشید

بعنوان یک مدیر پروژه، مسئولیت پاسخگویی به درخواست اطلاعات و تایید جنبه های مختلف پروژه در زمان مناسب با شماست. خودتان را درگیر پروژه اتوماسیون صنعتی PLC کنید و پاسخگو باشید تا سبب ایجاد تاخیر در برنامه زمان بندی پروژه نشوید.

۹. از استحکام تیم پروژه اتوماسیون صنعتی PLC مطمئن شوید

هیچ چیزی بیشتر از گمارده شدن اعضای تیم برای پروژه دیگری نمی تواند سبب تاخیر در پروژه شود چون در این صورت این افراد وقت کافی برای اینکه در پروژه صرف کنند را نخواهند داشت. در ابتدای پروژه اتوماسیون صنعتی PLC نیروهای جایگزین را شناسایی کنید و به آنها آمادگی لازم برای پر کردن جاهای خالی در زمان مورد نیاز را بدهید. همین قانون را برای تیم یکپارچه ساز سیستم  نیز اعمال کنید. اطمینان حاصل کنید که آنها افرادی را با مهارت های مشابه شناسایی کرده باشند تا در زمان نیاز در پروژه جایگزین کنند.