اینورتر چیست؟

اینورتر چیست؟ اینورتر از  تجهیزاتی می باشد که برای کنترل موتور های صنعتی استفاده می شوند و جهت سرعت، گشتاور مورد استفاده قرار می گیرد و یا  جهت حرکت یک موتور را تغییر می دهد  و یا برای حفاظت از آن در شرایط خاص استفاده می شوند. بدون اینورترهایAC، موتورهای AC سریعا و در همان لحظه ای که به جریان برق متصل می شوند، به سرعت نهایی خود رسیده وهیچ کنترلی روی سرعت چرخش موتور ندارند و این اتفاق منجر به کاهش کیفیت عملکرد موتور و گاها خرابی آن می شود.با استفاده از اینورترهای AC می توانیم سرعت موتور را کنترل کرده و موتورهای AC را در سرعت های مختلف موردنیاز به گردش درآوریم.

مزایا اینورتر و کاربرد ها:

در مقاله اینورتر چیست؟ به مزایا و کاربردها می پردازیم  اینورتریا درایو فرکانس متغیر (VFD) یا درایو سرعت متغیر (VSD)  که سرعت موتور را کنترل می‌کند، توصیف می‌کند. به طور کلی تر، اینورتر، از تجهیزات مورد استفاده برای کنترل سرعت ماشین آلات می باشد. بسیاری از فرآیندهای صنعتی مانند خطوط مونتاژ باید با سرعت های مختلف برای محصولات مختلف کار کنند. در جایی که شرایط فرآیند نیاز به تنظیم جریان از پمپ یا فن دارد، تغییر سرعت اینورتر ممکن است در مقایسه با سایر تکنیک‌های کنترل جریان باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی شود.در جایی که سرعت ممکن است از چندین محدوده از پیش تنظیم شده مختلف انتخاب شود، معمولاً گفته می شود که اینورتر دارای سرعت قابل تنظیم است. اگر بتوان سرعت خروجی را بدون گام در یک محدوده تغییر داد، معمولاً به اینورتر سرعت متغیر می گویند. یکی دیگر از مزایای استفاده از این اینورتر راه اندازی نرم موتور بوده که باعث کاهش استهلاک و سر و صدای موتور می گردد. همچنین این وسیله موتور را در برابر بارهای بیش از حد محافظت می کند یعنی چنانچه بار موتور از مقدار معمول مجاز بیشتر شود، اینورتر موتور را خاموش میکند.در نهایت مطمئن باشید شما در زمان استفاده از اینورتر هر چقدر که هزینه کنید به طور قطع ارزشش را خواهد داشت و به زودی جبران خواهد شد.چند نمونه از کاربرد های اینورتر عبارت اند از: فن ها و استفاده از اینورتر صنعتی در آسانسور ها و در برخی کمپرسور ها و نوار نقاله و در اغلب پمپ و بوستر پمپ ها ودر بالابر ها و….

برای شناخت اینورتر چیست؟ اینورترAC وسیله ای است که برای کنترل سرعت موتور الکتریکی به منظور:

افزایش کنترل فرآیند

کاهش مصرف انرژی و تولید انرژی بهینه

کاهش تنش مکانیکی در کاربردهای کنترل موتور

بهینه سازی عملکرد برنامه های مختلف با تکیه بر موتورهای الکتریکی

اینورتر های AC با نام‌های مختلفی مانند :

درایوهای سرعت قابل تنظیم، درایوهای فرکانس قابل تنظیم، درایوهای فرکانس متغیر، درایوهای سرعت متغیر، مبدل‌های فرکانس، اینورترها و مبدل‌های قدرت نیز شناخته می‌شوند.