ترانسمیتر فشار چیست؟

ترانسمیتر فشار چیست؟

پرشر فشار یا ترانسمیتر فشار (Pressure Transmitter) زیمنس از جمله تجهیزات پرکاربرد ابزار دقیق جهت کنترل فرآیندهای صنعتی میباشد که برای اندازه گیری دقیق فشار گازها ، سیالات و مایعات به کار می رود.
عملکرد ترانسمیتر فشار
ترانسمیتر فشار مبدلی است که نیروی مکانیکی وارد شده از سوی مایعات ،سیالات و گازها را که به صورت فشار دریافت می شود را تبدیل به سیگنال الکتریکی بکند. این سیگنال ضعیف است بنابر این ترانسمیتر آن را به ولتاژ قابل قبول تبدیل می کند وبرای مانیتورینگ ها و کنترلر ها ارسال می کند.

ترانسمیتر فشار

کاربرد ترانسمیتر فشار چیست ؟

ترانسمیتر فشار یک ابزار پرکاربرد و حیاتی در فرایند های صنعتی محسوب می شود که با اندازه گیری های دقیق ،کاهش یا افزایش فشار اعمالی ماشین آلات را هشدار داده و باعث می شود بتوان از اتفاقات احتمالی جلوگیری کرد.
از این وسیله برای موارد زیر استفاده می شود:
۱) اندازه گیری فشار ( ۱: نوری ۲: پتانسیومتر)
۲) اندازه گیری جریان
۳) اندازه گیری ارتفاع و عمق
۴) اندازه گیری ارتفاع از سطح دریا
۵) آزمایش نشتی
انواع مدل ترانسمیتر فشار
 ترانسمیتر فشار قلمی
این نوع از ترانسمیتر دارای ابعاد کوچکی است و ظاهری قلمی دارد که باعث پرکاربردی آن شده است . این نوع ترانسمیتر، فشار را از سطح فلزی در نوک اش که به عنوان سنسور فشار عمل می کند دریافت کرده و به سیستم اندازه گیری فشار مخابره می کند. از این نمونه ترانسمیتر در اندازه‌گیری فشار در سیستم‌های هیدرولیک و پنوماتیک استفاده می شود.
 ترانسمیتر فشار صنعتی
از این نوع ترانسمیتر برای اندازه گیری فشار در محدوده ی فشار بالا استفاده می شود
 ترانسمیتر فشار هوشمند
در فرآیند هایی که نیازمند کنترل دقیق می باشد (به دلیل داشتن دقت و سرعت بالا) از این نوع ترانسمیتر استفاده می شود.
 ترانسمیتر فشار دیافراگمی
همانطور که از اسمش پیداست این ترانسمیتر دارای یک صفحه ی دیافراگمی می باشد که با تغیر شکل آن فشار ثبت می شود . این نوع ترانسمیتر را به صورت قلمی یا شکل های متفاوت دیگری بر روی مخازن نصب می کنند.
 ترانسمیتر فشار ضد انفجاری
از این ترانسمیتر در صنایعی که احتمال ایجاد جرقه بسیار بالا می باشد همچو صنایع پتروشیمی و پالایشگاه ها و همچنین کارخانه های تولید آمونیاک استفاده می کنند و احتمال ایجاد جرقه را به حداقل می رسانند.

 ترانسمیتر فشار زیمنس اختلاف فشار یا ترانسمیتر فشار تفاضلی
برای اندازه گیری اختلاف فشار میان دو مخزن یا دو سمت یک لوله به کار می رود. در این نمونه از تراسمیتر برای نشان دادن تغیرات فشار از حسگر فلزی یا پرده ی دیافراگمی استفاده می شود.

ترانسمیتر فشار قلمی که برای مصارف عمومی در اندازه‌گیری فشار به کار گرفته می‌شوند مانند اندازه‌گیری فشار در سیستم‌های هیدرولیک و پنوماتیک، اندازه‌گیری فشار در مخازن و غیره.
مزایای ترانسمیتر فشار
o قادر به اتصال شدن به سیستم هایی مانند مدار الکتریکی
o کاهش هزینه ها
o هشدار خطر در محیط کار ( حذف نیاز دائمی اندازه گرفتن و کنترل موارد پرخطر)
o مقاوت بالا و قابل استفاده در انواع محیط با شرایط مختلف
o قابلیت کالیبره شدن برای اندازه گیری فشار نسبت به فشار اتمسفری
o اندازه گیری مستقیم فشار و اختلاف آن

معایب ترانسمیتر فشار چیست؟

گرچه ترانسمیتر مزایای زیادی دارد و باعث تسهیل شدن فعالیت های صنعتی می شود اما هزینه ی بالای آن و اختلاف قیمت در مدل ها باعث ایجاد تردید در خرید و انتخاب مارک و مدل شده است و لازم است پیش از خرید افراد مطالعات لازمه را انجام داده و از کارشناسان این محصول راهنمایی بگیرند.
معیار و مشخصات
معیارهای بسیاری به عنوان مشخصات عملکرد یک ترانسمیتر فشار وجود دارد که به طور کلی شامل موارد زیر می شوند، اما محدود به آنها نیستند:
۱) دقت
۲) فشار کار
۳) دامنه خالأ
۴) زمان پاسخ
دقت به عنوان معیاری برای برسی و مقایسه ی درجه نزدیکی مقدار اندازه گیری شده با مقدار واقعی با توجه به طول دهانه است که به صورت درصد بیان می شود.
فشار کار فشار حداکثری است که در آن ترانسمیتر فشار برای کار طراحی شده است.
دامنه ی خلأ کمترین فشار خلأ و بیشترین فشار خلأ را برسی کرده و یکی از اندازه گیری های مهم دستگاه به شمار می رود.
زمان پاسخ معیاری مهم به شمار می رود زیرا هرچه سریع تر دستگاه شرایط را تحلیل کند و اختلالات فشار شناسایی شود سریعتر میتوان از خطرات و آسیبات احتمالی جلوگیری کرد.