ترموویژن چیست ؟

ترموویژن یا دوربین حرارتی ابزاری است که در بازرسی تاسیسات ساختمان­ها، صنایع پزشکی، صنایع خودرو، آتش نشانی، صنعت فولاد و نیز برای تعمیر و نگهداری تابلوهای برق استفاده می­گردد؛ در واقع هرگونه عیبی که خود را با اختلاف دما آشکار سازد به وسیله این دوربین­ها قابل شناسایی است.

دوربینهای حرارتی بر خلاف تصور عموم دما را اندازه ­گیری نمی­کند بلکه امواج مادون قرمز ساطع شده از اجسام را دریافت کرده و با توجه به تنظیماتی که در خود دستگاه وجود دارد دما را محاسبه نماید.

این دوربین­ها بطور طبیعی توانایی نمایش دما بر روی اجسام جامد و مایع را دارا می­باشند ولی دوربین­های مخصوصی نیز جهت شناسایی نشت گاز مورد استفاده قرار می­گیرد.

از آنجا که عبور جریان الکتریکی از دستگاهها، تجهیزات و اتصالات  با تولید حرارت همراه می­باشد لذا اندازه ­گیری دقیق درجه حرارت و مقایسه آن با شرایط کار عادی و نرمال، به عنوان روشی برای پیش بینی و پیشگیری از عیوب تجهیزات در شبکه های برق و اتصالی در شبکه برق بوده و سیستمهای بازرسی مادون قرمز با دارابودن امکان اندازه گیری دقیق درجه حرارت و تصویربرداری حرارتی بدون نیاز به تماس با تجهیزات مورد بازرسی این شرایط را فراهم می­کنند.

در زیر به چند نمونه از نتایج استفاده از دوربین­های حرارتی در تابلو برق ها اشاره می­نماییم.

  –         شل بودن، خوردگی، نامناسب بودن اتصالات موجود در تجهیزات تابلو برق

  –         کلیدها، کنتاکتورها، و فیوزهایی که کنتاکت های آنها دچار خرابی شده­ اند

–         نامتعادلی بار فازها، اضافه بارها، داغی کنتاکت­ها، داغی کابلشوهای ارتباطی

–         بررسی عایق ها، کابل­ها و سیمهایی که در حال پارگی هستند

–         بررسی اتصالات شین­ها

با استفاده از ترموویژن (دوربین حرارتی) نقاط با حرارت بالاتر شناسایی شده – که به اینکار اصطلاحا ترموگرافی می گویند – و پس از آن با بررسی کارشناسان مربوطه ایراد آن نقطه برطرف می­گردد.

گزارش نهایی پروژه ترموگرافی شامل تصاویر معمولی و تصاویر حرارتی کلیه تجهیزات تابلوبرق­های مورد نیاز کارفرما می­باشد که با بررسی دقیق تصاویر توسط کارشناسان می­توان عیوب موجود را تشخیص داد و نسبت به رفع آن و جلوگیری از خرابی­های احتمالی اقدام نمود.