تفاوت اینورتر و سافت استارتر چیست؟
راه‌اندازی نرم و درایوهای سرعت متغیر هم می‌تواند برای کاهش جریان هجومی و هم محدود کردن گشتاور استفاده شود و در نتیجه تنش‌های الکتریکی و مکانیکی زیادی روی سیم‌پیچ‌ها، کابل‌ها و اجزای موتور کاهش می‌یابد و می‌تواند عمر موتور را با کاهش مقدار گرمای ناشی از شروع مکرر افزایش دهد. و متوقف می شود.

معرفی سافت استارتر

سافت استارتر یک وسیله الکترونیکی است که ولتاژ موتور را هنگام راه اندازی تنظیم می کند. با افزایش آهسته ولتاژ تغذیه به موتور، می توان به یک شروع نرم و بدون جریان بیش از حد جریان دست یافت. سافت استارتر در برنامه هایی استفاده می شوند که فقط در هنگام راه اندازی نیاز به کنترل سرعت و گشتاور دارند. سافت استارتر همچنین زمانی استفاده می شوند که سیستم مکانیکی (بار) به یک شروع ملایم برای کاهش گشتاور و تنش مرتبط با راه اندازی معمولی (به عنوان مثال، نوار نقاله ها، سیستم های تسمه محور، چرخ دنده ها و غیره) نیاز دارد. استارترهای نرم گرانتر از استارترهای DOL یا star-delta هستند، اما به دلیل راحتی و سادگی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر این، آنها اغلب راه‌حل ایده‌آلی برای برنامه‌هایی هستند که فضای مورد توجه است، زیرا معمولاً فضای کمتری را نسبت به درایوهای سرعت متغیر اشغال می‌کنند

تفاوت اینورتر و سافت استارتر

درایوهای سرعت متغیر

تفاوت اینورتر و سافت استارتر : درایو سرعت متغیر (VSD)، همچنین به عنوان (VFD) یا اینورتر شناخته می شود، یک دستگاه الکترونیکی کنترل موتور است که امکان کنترل کامل سرعت موتور از جمله راه اندازی و توقف را فراهم می کند. با تغییر فرکانس و ولتاژ عرضه شده به موتور عمل می کند و موتور را در شار بهینه نگه می دارد.درایوهای سرعت متغیر بسیار متنوع هستند و اغلب در کاربردهای فرآیندی که نیاز به حفظ فشار یا جریان ثابت دارند، استفاده می‌شوند. علاوه بر این، از آنجایی که موتور می تواند با سرعت کمتری کار کند و از این رو انرژی کمتری مصرف می کند ، VSD می تواند در مصرف انرژی و هزینه زیادی صرفه جویی کند. درایوهای سرعت متغیر سرعت کاملاً قابل تنظیم (پمپ ها، نوار نقاله ها و فن ها) را ارائه می دهند و می توانند شروع، توقف و شتاب را کنترل کنند. کنترل سرعتی که یک اینورتر ارائه می دهد می تواند برای کاهش نوسانات فشار ناشی از سیستم های لوله کشی استفاده شود.آنها کنترل گشتاور دینامیکی دارند و حرکت صاف را برای کاربردهایی مانند آسانسور و پله برقی فراهم می کنند. VSD ها می توانند سرعت تجهیزات را حفظ کنند و آنها را برای تولید تجهیزات و تجهیزات صنعتی مانند میکسر، آسیاب و سنگ شکن ایده آل می کند
اگرچه هر دو دستگاه تحت روش راه اندازی ولتاژ کاهش یافته قرار می گیرند، اما سافت استارتر نمی تواند فرکانس را تغییر دهد. سافت استارتر فقط به کاهش جریان راه اندازی و روان کردن راه اندازی کمک می کند. در حالی که اینورتر درایو AC بسیار هوشمندتر است و تمام عملکردهای سافت استارتر را دارد.

هنگام در نظر گرفتن تفاوت اینورتر و سافت استارتر درایو AC و Soft Starter درایو AC یک عنصر کلیدی در انرژی و بازدهی است (حتی اگر درایو AC در هنگام خرید کمی گران باشد و البته نه در همه موارد، بستگی به کاربرد و نیاز آن دارد.). به این معنی که می توانید با یک اینورتر درایو AC صرفه جویی در مصرف انرژی داشته باشید.
برای مدار استارت موتور باید فیوزهای HRC و کنتاکتور رله اضافه بار حرارتی را در نظر بگیرید، سافت استارتر یک پکیج فشرده است که شامل تمامی تجهیزات ذکر شده برای راه اندازی موتور می باشد. اما درایو AC یک درایو فرکانس متغیر است که معمولاً برای افزایش یا کاهش RPM موتور استفاده می شود.

برای کنترل سرعت مداوم (پمپ، تسمه نقاله و غیره) – از درایوهای AC استفاده کنید. برای جلوگیری از افزایش بیش از حد آمپر در هنگام راه اندازی موتور – از استارترهای نرم استفاده کنید. آنها ارزان تر هستند.
راه‌حل مقرون‌به‌صرفه‌تر راه‌اندازی چند موتور تنها با استفاده از یک راه‌انداز نرم است. اما برای رسیدن به آن باید چندین کنتاکتور به صورت متوالی کار کنند.