تولید برق تکنولوژی جدید ذخیره‌سازی برق در زیر زمین

//تولید برق تکنولوژی جدید ذخیره‌سازی برق در زیر زمین

تکنولوژی جدید ذخیره‌سازی برق در زیر زمین

تکنولوژی جدید ذخیره‌سازی برق در زیر زمین

تولید برق به تازگی محققان موفق شده‌اند با فشرده‌سازی هوا در زیر زمین توسط برق تولید شده با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، برق مازاد بر مصرف را ذخیره کنند. هزینه استفاده از این روش بسیار کم است و کارایی آن نسبت به باتری‌های ذخیره کننده برق، بسیار بالاتر است.
با وجود اینکه دانشمندان با استفاده از باتری‌های جریان تولید برق (باتری‌های قابل شارژی که در آن‌ها دو عنصر شیمیایی در دو مایع که توسط یک غشاء از یک جدا شده‌اند، حل می‌شوند) و شبکه‌های برق رسانی هوشمند، توانسته‌اند تا حدودی مشکل ذخیره سازی برق تولید شده با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر را حل کنند.

اما به تازگی محققان اروپایی توانسته‌اند با استفاده از روش فشرده سازی هوا، نیز فناوری جدیدی برای ذخیره‌سازی نیروی برق ایجاد است. در این روش که چندین دهه سابقه دارد، از برق مازاد بر مصرف برای فشرده سازی هوا استفاده می‌شود و سپس هوای فشرده شده در مکانی غار مانند در زیر زمین ذخیره می‌گردد.

برای استفاده از برق ذخیره شده توسط این روش که CAES نام دارد، کافی است هوای فشرده شده تولید برق به سمت یک توربین گازی هدایت شود تا توربین به کمک آن برق تولید کند. این روش از نظر تئوری، روشی کارآمد و کاربردی است؛ زیرا با هزینه بسیار کمی می‌توان از آن استفاده کرد و در واقع ارزان‌ترین روش برای ذخیره‌سازی انرژی است.
تولید برق از سویی دیگر استفاده از این روش در مقایسه با روش‌های دیگر همانند ایجاد مخازنی برای تولید نیروی برق آبی که باید تجهیزات خاصی در کوه‌ها نصب شوند (ممکن است در برخی از کشور کوه‌های کمی وجود داشته باشند)، نیازمند هیچ گونه شرایط جغرافیایی خاصی نیست.

توسط | ۱۳۹۹-۳-۱۱ ۱۰:۰۴:۱۹ +۰۰:۰۰ خرداد ۱۱ام, ۱۳۹۹|دسته‌بندی نشده|بدون ديدگاه

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه