رله یا کنتاکتور چیست !

رله یک قطعه الکترونیکی میباشد که مانند کنتاکتورهای الکتریکی عمل می کند ، اساس کار و کاربرد اصلی رله در آن است که وقتی ولتاژی به سیم پیچ آن برسد باعث ایجاد یک میدان مغناطیسی شده و این میدان مغناطیسی نیز باعث قطع و وصل شدن کنتاکتهای موجود در خود رله می شوند که می تواند به وسیله این کنتاکتهایش بسیاری از وسایل الکتریکی و الکترونیکی را قطع و وصل و کنترل نماید،به طور کلی یک کلید الکترونیکی میباشدکه به جای اینکه به صورت دستی به آن فشار وارد کنیم تا لامپ روشن شود باید به آن ولتاژ اعمال کنیم تا لامپ را روشن کند .

انواع رله ها

در انواع ولتاژهای  در بازار وجود دارند و تعداد کنتاکتهای آن ها را نیز باید مورد توجه قرار داد ، یک رله می تواند ۱ جفت کنتاکت و یا بیشتر داشته باشد . که این کنتاکتا نیز هر جفت دارای کنتاکت باز و کنتاکت بسته هستند که مثلا وقتی ولتاژ اعمال می کنیم یکی از کنتاکتهای یک جفت قطع و دیگری وصل می شود و ما از هر کنتاکتی دوست داشته باشیم می توانیم استفاده کنیم.

طریقه تست کردن

برای تست  کافیست ولتاژ مورد نظر طبق ولتاژ کاری رله مورد نظر را به دو پایه سیم پیچ آن اعمال نماییم و در آن صورت با رله کلید کند و کنتاکتهایش را باز یا بسته کند، در صورت لزوم بهتر است اتصال کنتاکتها را نیز با اهم متر تست نماییم .

وقتی كه رله‌ها را خریداری می‌كنید باید نسبت به چند متغیر دقت کنید.

۱.ولتاژ و جریانی كه برای حركت دادن تیغه لازم میباشد.

۲.ولتاژ و جریان بیشینه‌ای كه می‌تواند در تیغه و اتصالات آن به وجود آید.

۳.تعداد تیغه‌ها ( به طور كلی ۱ یا ۲ تا )

۴.تعداد اتصالات تیغه‌ها
۵.این‌كه اتصال( اگر فقط یك امكان اتصال وجود داشته باشد ) معمولاً باز( NO” ( normally open ” یا معمولاً بسته ( NC” ( normally closed ” میباشد.

كار‌برد‌
حسن رله‌ها این میباشد كه با استفاده از توان كم كه مثلاًاز سوئیچ داشبورد یا یك مدار كم ‌توان می‌آید، مداری با توان بسیار بیشتر را وصل می‌كنند مثلاً به وسیله‌ی آن و  با استفاده از ولتاژی معادل ۵v و جریانی معادل ۵۰mA می‌توان مداری با ولتاژv AC 120 و ۲A را وصل كرد.
رله ها در وسایل خانگی ( مثل موتور یا چراغ ) كه به وسیله‌ی یك كنترل الكتریكی روشن می‌شوند رایج میباشند. همچنین در ماشین‌ها رایج می‌باشند چرا كه باید جریان بسیار زیادی از ولتاژی به میزان ۱۲v گرفته شود.
در ماشین‌های مدل جدید، سازنده‌ها برای راحت‌تر شدن تعمیر و نگهداری،استفاده از تركیبی از رله‌ها را در جعبه‌‌‌‌ی فیوز آغاز كرده‌اند.

توسعه سیماتک ایرانیان تامین کننده تجهیزات اتوماسیون صنعتی زیمنس فروش محصولات زیمنس و رله حفاظتی اشنایدر همچنین نمایندگی فیوز سیبا در تهران میباشد. برای دیدن انواع رله حفاظتی از فروشگاه ما http://shopsimatec.ir دیدن کنید.