سافت استارتر چیست؟ : سافت استارت وسیله ای است برای موتورهای الکتریکی AC برای کاهش موقت بار و گشتاور در سیستم انتقال قدرت و افزایش جریان الکتریکی موتور در هنگام راه اندازی استفاده می شود. این باعث کاهش تنش مکانیکی روی موتور و شفت و همچنین فشارهای الکترودینامیکی روی کابل‌های برق متصل شده و شبکه توزیع برق می‌شود و طول عمر سیستم را افزایش می‌دهد.
یک سافت استارتر به طور مداوم منبع ولتاژ موتور را در مرحله راه اندازی کنترل می کند. به این ترتیب، موتور با بار دستگاه تنظیم می شود. تجهیزات عملیات مکانیکی به آرامی تسریع می شود. این باعث افزایش طول عمر، بهبود رفتار عملیاتی و روان سازی جریان کار می شود به عبارت دیگر سافت استارتر یک سیستم است که از موتورهای الکتریکی AC در برابر آسیب ناشی از هجوم ناگهانی نیرو با محدود کردن هجوم اولیه زیاد جریان مرتبط با راه اندازی موتور محافظت می کند. آنها یک رمپ ملایم را تا سرعت کامل فراهم می کنند و فقط در هنگام راه اندازی (و توقف، در صورت مجهز بودن) استفاده می شوند.پس اگر می خواهید از تجهیزات خود محافظت کنید وعمر موتور خود را افزایش دهید و گرمایش موتور را با شروع و توقف مکرر کاهش دهید. بنابراین، یک سافت استارتر شتاب ملایمی را تا حداکثر سرعت فراهم می کند و فقط در هنگام راه اندازی از آنها استفاده می شود.

سافت استارتر چیست؟

عملکرد سافت استارتر

سافت استارتر چیست؟ سافت استارترها به گونه ای طراحی شده اند که ولتاژ را به صورت پلکانی افزایش دهند و موتور را از دریافت ولتاژ کامل دور نگه دارند که باعث می شود موتور در طول زمان آسیب نبیند.یک “استارت نرم” کارایی و طول عمر واحدهای HVAC و پمپ های حرارتی را افزایش می دهد. این جریان ، جریان ورودی مورد نیاز برای راه اندازی کمپرسورها را تا ۶۰ درصد کاهش می دهد و در نتیجه آسیب احتمالی کمپرسورها را در اثر ضربه های مکانیکی جریان سخت راه اندازی به حداقل می رساند.
همانطور که از نام آن‌ها مشخص است، استارت‌های نرم ولتاژ اعمال شده به پایانه‌های موتور را در طول زمان افزایش می‌دهند، در نتیجه جریان هجومی و قدرت را محدود می‌کنند که به طور قابل ‌توجهی تجمع گرما را کاهش می‌دهد.جزء اصلی مورد استفاده برای کنترل ولتاژ در سافت استارتر یک تریستور است. این یکسو کننده کنترل شده است که با اعمال یک پالس گیت به نام پالس شلیک، هدایت جریان را تنها در یک جهت آغاز می کند.

برای دانلود کاتالوگ سافت استارتر زیمنس کلیک کنید

مزیت های سافت استارتر

سافت استارترها را می توان بر اساس نیازهای هر برنامه کاربردی تنظیم کرد. در مقایسه با درایوهای فرکانس متغیر، سافت استارترها به تنظیمات بسیار کمی از کاربر نیاز دارند. برخی از سافت استارترها همچنین شامل یک فرآیند “یادگیری” برای تطبیق خودکار تنظیمات درایو با ویژگی های بار موتور هستند تا نیاز هجوم برق را در شروع کار کاهش دهند. در کاربردهای پمپ، یک سافت استارتر می تواند از افزایش فشار که می تواند منجر به چکش آب شود جلوگیری کند. سیستم‌های تسمه نقاله را می‌توان به آرامی راه‌اندازی کرد و از تکان‌ها و فشار بر اجزای درایو جلوگیری کرد. فن ها یا سایر سیستم های دارای محرک تسمه می توانند به آرامی راه اندازی شوند تا از لغزش تسمه و همچنین افزایش فشار هوا جلوگیری شود. استارت‌های نرم در هلیکوپترهای R/C الکتریکی دیده می‌شوند و به تیغه‌های روتور اجازه می‌دهند تا به‌جای یک موج ناگهانی، به‌صورت یکنواخت و کنترل‌شده قرقره شوند. در همه سیستم ها، یک شروع نرم جریان هجومی را محدود می کند و بنابراین پایداری منبع تغذیه را بهبود می بخشد و افت ولتاژ گذرا را که ممکن است بر بارهای دیگر تأثیر بگذارد، کاهش می دهد