توفیقی در مراسم امضای موافقتنامه با انجمن صنفی شرکت‌های اتوماسیون صنعتی :

اتوماسیون صنعتی یکی از گلوگاه‌های اصلی در حوزه نفت است

موافقت نامه همکاری میان ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنعت نفت، گاز و ذغال سنگ معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و انجمن صنفی شرکت‌های اتوماسیون صنعتی امضا شد.
دکتر جعفر توفیقی دبیر ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنعت نفت، در مراسم امضای موافقت نامه همکاری میان این ستاد و انجمن صنفی شرکت‌های اتوماسیون صنعتی بیان کرد: بزرگترین اولویت ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنعت نفت، گاز و ذغال سنگ معاونت علمی تشکیل یک خانواده بزرگ از فعالان این حوزه میباشد.
وی با بیان اینکه هر چه ما با فناوران و صنعتگران بیشتری در این عرصه همکاری داشته باشیم، احساس توانمندی بیشتری در این ستاد می کنیم، عنوان کرد: در حال حاضر ما و فناوران و صنعتگران کشور، یک موضوع مشترک با یکدیگر داریم، آن هم نفت و گاز است که یک موضوع کلیدی و حیاتی برای کشور ما محسوب می شود.

نفت و گاز از نظر نقشی که در اقتصاد دارند و هم از نظر نقشی که در توسعه سایر صنایع می توانند داشته باشند، برای همه ما اهمیت ویژه ای دارند.

یکی از گلوگاه های اصلی در صنعت؛ اتوماسیون است

توفیقی همچنین اظهار کرد: در بحث حوزه کاری شرکت‌های اتوماسیون صنعتی اتوماسیون صنعتی یکی از گلوگاه های اصلی در صنعت است.

گفته می شود که شدت مصرف انرژی در ایران پنج برابر متوسط جهانی است. بی شک یکی از دلایل این امر فقدان بحث اتوماسیون است. همچنین یکی از دلایل جدی پایین بودن بهره وری، نپرداختن به اتوماسیون و شرکت‌های اتوماسیون صنعتی است. ضمن این که چشم انداز صنایع نوین هم اتوماسیون است. هرچه صنایع، دانش بنیان تر باشند، غلظت اتوماسیون آنها بالاتر است.
دبیر ستاد توسعه فناوری و نوآوری نفت، گاز و ذغال سنگ معاونت علمی، مزیت این ستاد را ظرفیت های قابل توجه آن برای همکاری با بخش های مختلف عنوان کرد و گفت: کافی است این ظرفیت ها به کار گرفته شود، تا موانع برای فناوران و صنعتگران از بین برود و با آنها ارتباط سازنده برقرار شود.
وی افزود: یکی از بهترین متخصصانی که می توانند چالش های اتوماسیون در صنعت نفت، گاز و ذغال سنگ را مشخص و برای حل آنها، راهکار ارائه کنند، انجمن صنفی شرکت‌های اتوماسیون صنعتی هستند.
دبیر ستاد توسعه فناوری و نوآوری نفت، گاز و ذغال سنگ معاونت علمی در پایان ضمن ابراز خوشحالی از این موضوع که امضای این موافقتنامه موجب گسترده تر شدن خانواده این ستاد می شود، گفت: این ستاد تمام تلاش خود را جهت رفع مشکلات این حوزه ها از ما برآید انجام خواهیم داد و امیدواریم اعضای انجمن صنفی شرکت‌های اتوماسیون صنعتی هم احساس کنند که در این دولت فضای بازتر و محیط بهتری برای فعالیت اش فراهم شده است.