۴ دلیل که چرا شما هنوز هم به صنعت PLC نیاز دارید…
با وجود ظهور و پیدایش روش های جدید و نوین کنترلی، هنوز هم محبوبیت و احساس نیاز به پی ال سی پابرجاست، در این مقاله سعی داریم با ارائه ۱۰ دلیل به این مهم بپردازیم.
در زمان های نچندان دور ، صنعت PLC  به عنوان تنها روش کنترلی فرایندهای صنعتی به حساب می آمد ، اما امروزه مهندسین از روش های جدید و نوینی همچون برنامه های رایانه های شخصی و صنعتی، سیستم های کنترلی مخصوص و … جهت نظارت و کنترل فرایندهای صنعتی استفاده می کنند.
با وجود ظهور این گزینه های کنترل جدید، هنوز هم بسیاری از دلایل قانع کننده به استفاده از یک صنعت PLC وجود دارد .در این مقاله به ۴ مورد از آنها می پردازیم.

آرامش خاطر (Peace of mind)

هم رایانه های شخصی و هم پی ال سی ها برای رسیدن به این جایگاه، یک راه بسیار طولانی را طی نموده اند. اما یکی از مهم ترین تفاوت های آنها در حمایت بلند مدت از محصولات تولیدی می باشد.تکامل مدیریت از صنعت PLC بدان معنی است که تولید کننده باید حمایت از محصول خود را در مدت زمان طولانی، هم از نظر سخت افزار و هم از نظر نرم افزار پشتیبانی نمایید.

به عنوان مثال ما میتوانیم با یک نرم افزار مشترک، برنامه را از پی ال سی FX0S(پی ال سی ۳۰ سال قبل) به پی ال سی FX5U (آخرین نسل پی ال سی کامپکت) منتقل کرده و استفاده نماییم. این در حالی است که آیا این عمل در کامپیوتر ها قابل انجام است؟
فاکتور آرامش خاطر از پشتیبانی دراز مدت از محصول مصرفی از مهم ترین نیاز های اولیه مصرف کننده می باشد، این فاکتور در بعضی صنایع همچون صنعت آب و فاضلاب از اهمیت بسیار ویژه تری برخوردار می باشد. به طور قطع و یقین بعد از ۲۰ سال سخت افزار محصولات تغییر می کند اما پشتیبانی از نرم افزار بعد از ۲۰ سال از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار می باشد.

مقیاس پذیری (Scalability)

پر فروش ترین و پر مصرف ترین پروژه ها دارای تعداد ۴۰ ورودی/ خروجی و یا کمتر می باشد و این در حالی است که پیشنهاد پی ال سی نسبت به سیستم های مبتنی بر کامپیوتر بسیار مقرون به صرفه تر می باشد. همچنین از جمله قابلیت های صنعت PLC علاوه بر داشتن سری های مختلف با تعداد I/O متفاوت برای پروژه های گوناگون، از آپشن قابلیت اضافه کردن I/O نیز برخوردار می باشد.

برنامه نویسی (Programming)

حتی امروزه نیز برای هر مهندس فارق التحصیل شده از دانشگاه که با زبان های برنامه نویسی قدرتمندی همچون برنامه نویسی ساختار یافته و یا برنامه نویسی C و C++ کار می کند نیز بارها پیش آمده است که نیاز به برنامه نویسی به زبان ladder به ویژه در پروژه های با تعداد I/O پایین پیدا کرده است.
ما در نرم افزار پی ال سی های زیمنس محیطی فراهم آورده ایم که در آن علاوه بر استفاده از زبان های برنامه نویسی IL، FBD، LD، SFC، ST از گزینه های مفید و پرکاربرد برنامه نویسی C++ نیز استفاده شده است.

ادغام دیگر تجهیزات صنعت PLC اتوماسیون

برای بسیاری مصرف کنندگان تجهیزات اتوماسیون خیلی کمتر پیش آمده است برای خرید یک محصول بناچار مجبور مراجعه به سایر برندها موجود در بازار نمایند. به عنوان نمونه شرکت  الکتریک تمامی تجهیزاتی اتوماسیونی که یک مهندس نیاز دارد همچون صنعت PLC ، اینورتر، HMI، سروسیستم، Robot، تجهیزات فشار ضعیف و فشار متوسط، CNC، تجهیزات ارتباطی و … تامین می کند.