میکروکنترلر PIC  چیست؟

عبارت میکروکنترلر PIC از سر کلمه های Programmable Interface Controller گرفته شده که به معنای کنترل کننده های ارتباطی برنامه پذیر است . این میکروکنترلرها ساخت کمپانی میکروچیپ  می باشند که در ادامه به طور مختصر بر روی آنها بحث خواهد شد .

میکروکنترلر PIC سری ۱۰ : این نوع تراشه ها از نوع ۸ بیتی و ۶ پایه هستند که دارای امکاناتی نظیر مقایسه کننده های داخلی ، مبدل آنالوگ به دیجیتال ، اسیلاتور داخلی و قابلیت غیر فعال کردن پایه ریست ، امکان پروگرام کردن در مدار و … می باشند .

حافظه برنامهء این میکروکنترلرها با حجم ۲۵۰W تا ۵۰۰W و حافظه داده آنها بین ۱۶ تا ۲۴ بایت (رم) طراحی شده است .

میکروکنترلر PIC

میکروکنترلر PIC سری ۱۲ : این نوع تراشه ها از نوع ۸ بیتی و ۸ پایه هستند که دارای امکانات بیشتری نسبت به سری ۱۰ هستند . مبدل آنالوگ به دیجیتال ، مقایسه کننده داخلی ، تایمر WDT ، تایمر۰ ، تایمر ۱ با قابلیت استفاده ازسیلاتور LPخارجی ، اسلاتور داخلی ، غیر فعال کردن ریست ، امکان پروگرام کردن در مدار و … از امکانات تراشه های سری ۱۲ می باشد .

حافظه برنامه این تراشه به صورت فلش و PROM و با حجم ۰.۵Kw تا ۲Kw و حافظه داده آنها شامل ۱۶ تا ۱۲۸ بایت حافظهEEPROM و ۲۵ تا ۱۲۸ بایت حافظه قابل دسترس می باشد .

میکروکنترلرهای سری ۱۴ ، ۱۶ ، ۱۷ و ۱۸ : تراشه های ۸ بیتی و دارای امکاناتی نظیر مبدل آنالوگ به دیجیتال ، مبدل دیجیتال به انالوگ ، MSSP ، تایمر ۰ ، تایمر ۱ ، تایمر ۲ ، تایمر ۳ ، تایمر ۴ ، CCP ، WDT ، مقایسه گرهای داخلی ، PSP ، USART ، USB ، رگلاتور ولتاژ داخلی ، اسیلاتور داخلی ، امکان غیر فعال کردن ریست ، منابع وقفه متعدد ، راه انداز داخلی سون سگمنت ، امکان به کار گیری بوت لودر ، حالت پروگرام کردن در مدار ، LIN ، CAN و … هستند که هر تراشه با توجه به سری ساخت و همچنین برخی از مشخصات ، تعدادی از این امکانات را داراست (در رده بندی قدرت کاری ، ابتدا ۱۸ ، سپس ۱۷ ، ۱۶ و ۱۴ قرار دارند و به همین ترتیب امکانات داخلی نیز در سری ۱۸ بیشتر است) .

تعداد پایه های تراشه ها نیز از ۸ تا ۱۰۰ پایه می باشد . حافظه برنامه تراشه ها نیز از ۱KW تا حدود ۳۲KW و در انواع فلش و … قابل دسترس است . حافظه های رم و EEPROM نیز در رنج های مختلف برای هر تراشه های هر سری وجود دارد .

فرکانس اسیلاتور قابل اتصال به تراشه نیز از ۱۰ تا ۴۸ مگا هرتز پیش بینی شده است .

میکروکنترلر PIC سری ۲۴ : تراشه های ۱۶ بیتی هستند که علاوه بر دارا بودن بسیاری از امکانات داخلی گفته شده ، از امکانات داخلی نظیر ماژول ساعت – تقویم ، حافظه برنامه با حجم بالا ، رجیسترهایی با امکان دوبل شدن (۳۲ بیتی) و … بهره می برند .

تراشه های سری DS : از نوع ۱۶ بیتی و مخصوص پردازش دیجتال سیگنال ها (Digital Signal Processing) هستند که دارای قدرت فوق العاده و به همراه امکانات داخلی نظیر کانال های متعدد PWM هستند .

تراشه های سری rf : تراشه های ۸ بیتی هستند که از از نظر امکانات همانند سری ۱۲ می باشند ، با این تفاوت که به مجهز به ماژول فرستندهء UHF داخلی هستند که در فرکانس های ۲۹۰ تا ۹۳۰ مگاهرتز قابل دسترس هستند .

۴- برتری های میکروکنترلر PIC

۱- قابلیت برنامه نویسی با زبان سطح بالا که مشکلات کار با زبان ماشین یا اسمبلی را ندارد. به راحتی با زبان برنامه نویسی مشابه Basic می توان PIC را برنامه ریزی کرد.
۲- سرعت اجرای بالای برنامه ها، زیرا برنامه ها به زبان ماشین در PIC بارگذاری شده اند و با سرعت بالایی اجرا می شوند.
۳- سادگی و قیمت مناسب

۵- مشخصات سخت افزاری

ما در اینجا بیشترمیکروکنترلر PIC ۱۶f84 را مورد بررسی قرار می دهیم که دارای ۱۸ پایه می باشد و کاربرد وسیعی را دارد و ۱۳ پایه به عنوان ورودی و خروجی در اختیار ما می گذارد.این تراشه دارای دو پورت A(5 pin) و B(8 pin) می باشد که بر حسب نیاز می توان آن ها را خروجی یا ورودی تعریف کرد. هر کدام از پایه ها بر حسب شماره در زیر معرفی شده اند:

۱۷- بیت اول پورت A : RA0
۱۸- بیت دوم پورت A : RA1
۱- بیت سوم پورت A : RA2
۲- بیت چهارم پورت A : RA3
۳- بیت پنجم پورت A : RA4
۶- بیت اول پورت B : RB0
۷- بیت دوم پورت B : RB1
۸- بیت سوم پورت B : RB2
۹- بیت چهارم پورت B : RB3
۱۰- بیت پنجم پورت B : RB4
۱۱- بیت ششم پورت B : RB5
۱۲- بیت هفتم پورت B : RB6
۱۳- بیت هشتم پورت B : RB7

۴- MCLR برای Reset کردن بوده و در حالت عادی عکس می باشد یعنی باید به منبع ولتاژ وصل باشد.
۵- vss (GND)
۱۴-vdd (VCC)
۱۵ و ۱۶- برای اتصال به یک نوسان ساز(مانند کریستال)

ساختار حافظه
میکروکنترلرهای PIC از نظر نوع حافظه به ۴ دسته تقسیم می شوند :
۱- دارای حافظه از نوع Flash هستند : آی سی هایی که دارای حرف F هستند مانند ۱۶F84
۲- دارای حافظه از نوع EPROM هستند : آی سی هایی که دارای حرف C یا CE هستند مانند ۱۶C84 -16CE625
۳-دارای حافظه از نوع ROM هستند :آی سی هایی که دارای حرف CR هستند مانند ۱۶CR84
۴-دارای حافظه از نوع EEPROM هستند .
همچنین آی سی هایی که دارای حرف L هستند دارای رنج ولتاژ گسترده ای هستند .