نرم افزار HMI زیمنس SIEMENS بررسی و معرفی

نرم افزار HMI چیست؟

نرم افزار HMI   به نرم‌افزار و راه‌حل‌های توسعه برنامه‌های کاربردی سفارشی اشاره دارد که یک رابط کاربری گرافیکی (GUI) برای کمک به کار یا نظارت بر ماشین‌ها و تجهیزات اتوماسیون صنعتی ارائه می‌دهد.

نرم افزار HMI زیمنس معمولاً دارای یک رابط کاربری است که از یک داشبورد برای کنترل و برقراری ارتباط با یک ماشین، گروهی از ماشین ها یا کل سیستم تشکیل شده است. داشبورد معمولاً دارای عملکردهای کنترل ورودی/خروجی و تجسم داده‌های بلادرنگ است که روی یک رابط گرافیکی نمایش داده می‌شوند.

یک مثال ساده از رابط ساده انسان و ماشین، داشبورد ماشین است. اپراتور می‌تواند بسیاری از عملیات خودرو را از طریق دکمه‌ها یا اهرم‌های روی داشبورد (یا عملکرد صفحه لمسی)، مانند روشن و خاموش کردن چراغ‌ها، تنظیم استریو و تنظیم صدا، بخاری و تهویه مطبوع و غیره کنترل کند. اپراتور همچنین بازخورد داده‌ای را دریافت می‌کند. مانند سرعت خودرو، دمای روغن، دور موتور و غیره.

تفاوت نرم افزار HMI صنعتی در این است که تمام کنترل ها و داده ها در یک صفحه در دسترس هستند تا آن را برای اپراتور راحت و کارآمد کند. صفحه نمایش ممکن است روی مانیتور کامپیوتر، تبلت، گوشی هوشمند یا حتی دستگاه‌های پوشیدنی مانند عینک‌های هوشمند AR (واقعیت افزوده) روی سر نمایش داده شود.

نرم افزار HMI

نرم افزار HMI چگونه کار می کند؟

اکثر ماشین آلات صنعتی از سیستم کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی (PLC) برای کنترل نحوه عملکرد دستگاه و خودکار کردن برخی از عملکردها استفاده می کنند. راه حل های HMI با سیستم PLC یکپارچه می شوند به طوری که وقتی یک ورودی در دستگاه HMI تغییر می کند، یک عملکرد خروجی در دستگاه ایجاد می کند.

به عنوان مثال، یک تسمه نقاله ممکن است از یک PLC برای کنترل سرعت و جهت تسمه استفاده کند و با استفاده از نرم افزار HMI می تواند اپراتور را قادر سازد تا سرعت را از راه دور تنظیم کند. سیستم PLC همچنین ممکن است از سنسورها و دوربین‌ها برای کمک به جمع‌آوری داده‌ها یا گرفتن تصاویر و برقراری ارتباط آنها با نرم‌افزار HMI زیمنس استفاده کند و اپراتور را قادر می‌سازد کنترل نظارتی بیشتری داشته باشد.

بیشتر رابط‌های مدرن ماشین انسانی و سیستم‌های PLC از طریق یک سرور ابری و اینترنت بی‌سیم به جای اتصال سیمی مستقیم ارتباط برقرار می‌کنند. داشبورد نرم افزار HMI معمولاً روی دستگاه صفحه لمسی نمایش داده می شود.