پی ال سی S7-1500 زیمنس معرفی سیستم کنترل

پی ال سی S7-1500 شرکت زیمنس در چند سال اخیر سری PLC های خود را به نسخه ۱۵۰۰ ارتقا داده است. از ویژگی های مهم  S7-1500 می توان به قابلیت اطمینان و کارایی بسیار بالای این نسل جدید از PLC های خانواده SIMATIC اشاره کرد.

SIMATIC پی ال سی S7-1500 در واقع مکمل سیستم های S7-300/400 موجود می باشد. S7-300 ، S7-400 و S7-1500 در سال های آتی به صورت موازی به فروش خواهند رسید و تا قبل از سال ۲۰۲۰ مدل های S7-300/400 از رده خارج نخواهند شد و پس از آن قطعات آن ها به مدت ۱۰ سال عرضه خواهند شد.

نرم افزار برنامه نویسی و پیکر بندی این سری از PLC ها Totally integrated Automation portal with step 7 professional V13 می باشد. از جمله امکانات این برنامه تبدیل برنامه های نوشته شده برای مدل های S7-300/400 به پی ال سی S7-1500 بدون نیاز به تغییر در برنامه می باشد. همچنین برنامه های S7-1200 را تنها با یک کپی پیست ساده می توان به پی ال سی S7-1500 تبدیل کرد.

‌ در مقایسه با PLC های سری S7-400 می توان به این نکته اشاره کرد که سرعت اجرای دستورات در این مدل از PLC چهل برابر بیشتر از سری S7-400‌ می باشد.

امکانات خاص و منحصر به فرد این سری از PLC عبارتند از صفحه نمایش – سیستم تشخیص خطا – امنیت و پورت ارتباطی شبکه Profinet

صفحه نمایش:

همه CPU های مدل SIMATIC S7-1500 دارای صفحه نمایش می باشند. صفحه نمایش این امکان را برای کاربر به وجود می آورد که اطلاعاتی مانند شماره سفارش محصول ، شماره نسخه سیستم عامل و شماره سریال هر ماژولی که به CPU متصل شده است را بخواند. علاوه بر این ها IP آدرس CPU و سایر تنظیمات شبکه را می توان بدون دستگاه برنامه نویسی انجام دارد. از دیگر قابلیت های این صفحه نمایش سیستم تشخیص خطاست.

سیستم تشخیص خطا:
سیستم تشخیص خطا در cpuهای خانواده S7-1500 از پیش فعال شده است. اطلاعات مربوط به سیستم تشخیص خطا در قالب یک متن ساده بر روی صفحه نمایش نشان داده می شود. پیغامهای tia portal ، hmi ، web server ، اتفاقات رخ داده در درایو و… حتی در حالتی که cpu در مد stop باشد بر روی صفحه نمایش قابل مشاهده خواهند بود.

امنیت:
در تمامی cpuهای پی ال سی S7-1500 اسلاتی جهت قرار گرفتن کارت حافظه وجود دارد. می توان برنامه مورد نظر پروسه را بر روی کارت حافظه قرار داد و سپس بلوک های برنامه فردی را می توان به شماره سریال کارت حافظه مرتبط نمود به طوری که بلوک فقط در صورتی اجرا می شود که کارت حافظه درون cpu قرارگرفته باشد.

PROFINET
هر cpu به وسیله یک پورت شبکه PROFINET بعنوان یک واسط استاندارد تجهیز شده است. همچنین برخی cpu ها از جمله مدل CPU 1516-3PN/DP علاوه بر پورت مذکور دارای یک پورت PROFIBUS جهت ایجاد شبکه می باشد.

علاوه بر پورت های ارتباطی ذکر شده هر SIMATIC S7-1500 قابل توسعه با ماژول های ارتباطی ویا پردازنده های ارتباطی می باشد که این امکان باعث افزایش راههای ارتباطی مانند پروفی باس ، اترنت و ارتباطات سریال خاص مثل مدباس RTU و USS میشود.
قابلیت مهم دیگری که در پی ال سی S7-1500 فراهم شده است پیکربندی کنترل موقعیت است. در این امکان، شما با استفاده از توابع مجتمع شده در PLC و بدون استفاده از از ماژول اضافی می توانید توابع استاندارد کنترل موقعیت را به کار بگیرید. در این کاربرد با اتصال آنالوگ و ProfiDrive ارتباطات برقرار می شود. قابلیت کنترلی S7-1500 در کنترل موقعیت و سرعت به مانند به کارگیری انکودرهای خارجی برای یک کنترلر معمولی است.
از جمله قابلیت های کاربردی و موثر این رده از تجهیزات، امکان رسم نمودار برای تمامی متغییر های CPU است