اشنایی با پی ال سی S7-300 زیمنس :
پی ال سی S7-300 یکی از پرکاربردترین plc ها در اتوماسیون صنعتی، که جز PLC های پیشرفته این شرکت محسوب می شوند همین سری از پی ال سی های زیمنس می باشد. پی ال سی S7-300  یک سیستم کوچک برای محدوده عملکرد پایین و متوسط است. طراحی ماژولار و بدون فن، اجرای ساده ساختارهای توزیع شده، و جابجایی راحت، SIMATIC S7-300 را به راه حل مقرون به صرفه و کاربر پسند برای متنوع ترین وظایف در محدوده عملکرد پایین و متوسط تبدیل کرده است. و تا سال ۲۰۲۰ تولید می‌شود و پس از آن بنا به تعهد زیمنس تا ۱۰ سال تجهیزات جانبی این PLC تولید و تامین خواهد شد. در طراحي سخت افزار يك PLC لازم است اجزاي تشكيل دهنده آن، به درستي انتخاب و مورد استفاده قرار گيرند.كــه ايــن اجزاء شامل CPU ،ماژولهاي ورودي – خروجي، ماژولهاي خاص مورنيازسيستم، منبع تغذيه و تجهيزات ارتبـاطي بـين CPU و ديگر عنصرهای كنترلي مي باشند
مهمترین جزء PLC ،بدون شکCPU پی ال سی می باشد. واحدCPU،مغز متفکر سیستم می باشد و به همین خاطر هم هزینه اصلی را اینجا باید بپردازید. بنابراین انتخاب CPU مناسب برای کاری که دارید، بسیار حائز اهمیت می باشد.

پی ال سی S7-300 عکس
CPU های پی ال سی S7-300 در چهار سری  تولید می شود:
– سی پی یو استاندارد
– کامپکت (با عملکردهای فناوری یکپارچه و I/O)
– CPU(Failsafe) : سخت افزار و نرم افزارهایی که با عنوان Fail-safe عرضه می شوند قابلیت اضافه ای دارد که آنها را در شرایط سخت با وجود خطا همچنان کار می کنند
– CPU technology
SIMATIC S7-300 می تواند با حداکثر ۳۲ ماژول توزیع شده کار کند. همه ماژول ها را می توان در محفظه و بدون فن کار کرد.

پردازنده‌های مختلف برای محدوده‌های عملکرد متفاوت، از جمله پردازنده‌های با ورودی/خروجی یکپارچه و عملکردهای مربوطه، و همچنین پردازنده‌های با رابط‌های PROFIBUS DP، PROFINET و نقطه به نقطه یکپارچه در دسترس هستند.
جهت اشنایی با سی پی یو ها به معرفی یک نمونه کد می پردازیم:

STANDARD CPUS
CPU 312
۶ES7312-1AE14-0AB0
SIMATIC S7-300, CPU 312 Central processing unit with MPI, Integr. power supply 24 V DC, Work memory 32 KB, Micro Memory Card required

که شرح این سی پی یو به صورت زیر می باشد
پی ال سی S7-300 ، واحد پردازش مرکزی CPU 312 با MPI، منبع تغذیه یکپارچه ۲۴ ولت DC، حافظه کاری ۳۲ کیلوبایت، کارت حافظه میکرو مورد نیاز است و دارای سیستم عیب یابی یکپارچه می باشد

پی ال سی S7-300 دیتاشیت

ماژول های پی ال سی S7-300 زیمنس:

کارت های ورودی و خروجی s7-300 plc بعد از CPU که مهترین جزء از اجزای plc می باشد.به طور کلی کارت های یک پی ال سی به دو دسته ورودی و خروجی تقسیم بندی می شوند؛ همچنین هر یک از این نوع کارت ها دارای نوع آنالوگ یا دیجیتال هستند.
.F-DIGITA ANALOGE MODULES
پردازنده‌های ایمن در سی پی یو ۳۰۰ دارای ماژول‌های مخصوص خود می باشد که برای کاربردهای ایمن می باشد ساختار ماژول های ورودی/خروجی ایمن، مناسب کار در شرایط سخت با وجود خطا می باشد.
.EX DIGITAL ANALOGE MODULES
ماژول های Ex ورودی/خروجی برای کاربرد در کارخانه های شیمیایی با خطر انفجار مناسب می باشد.
۶.FUNCTION MODULES
این سری از ماژول ها، CPU را از وظایف فشرده ی کاری مانند شمارش، موقعیت یابی و کنترل رها می کنند.
COMMUNICATION
ماژول های ارتباطی برای انتقال داده ها به صورت نقطه به نقطه یا به صورت باس در این سری از پی ال سی مورد استفاده قرار می گیرد.
.SPECIAL MODULES
ماژول های ویژه از سری ماژول های می باشد که برای تشخیص و همچنین راه اندازی در اختیار کاربر قرار می گیرد.

MPI یک ارتباط قابل برنامه‌ریزی چند نقطه‌ای با دامنه کوتاه است. از MPI می‌توان برای شبکه تعداد کمی CPU و تبادل میزان محدودی دیتا استفاده کرد. برای اتصال S7-300 در شبکه‌ صنعتی MPI نیاز به هیچ سخت‌افزار یا کارت جانبی نیست زیرا تمامی CPUهای زیمنس در سری ۳۰۰ و ۴۰۰ و نیز PGها ارتباط MPI دارند و نیازی به نصب ماژول جدیدی MPI روی آنها نیست. برای ارتباط MPI با PC نیاز به نصب کارت CP مربوط روی کامپیوتر است.

منبع تغذیه ای که ولتاژ خط (۱۲۰/۲۳۰ ولت AC، ۲۴ تا ۱۱۰ ولت DC) را به ولتاژ کاری ۲۴ ولت DC تبدیل می کند.
منبع های تغذیه سی پی یو های ۳۰۰ عبارت اند از:
تجهيزات جانبي
از تجهيزات جانبي پي ال سي سري ۳۰۰ زيمنس مي‌توان به ريل های ان اشاره كرد. ماژول‌هاي پي ال سي S7-300 زيمنس روي يك ريل نصب و بدون فاصله نصب مي‌شوند. كاربر با توجه به مجموع كل طول ماژول‌هاي پي ال سي اقدام به انتخاب ريل با طول مناسب كند.
مموری کارت در پی ال سی سری ۳۰۰
کاربردهای اصلی کارت‌های حافظه به شرح زیر است: ۱. فایل‌های برنامه، فایل‌های داده و فایل‌های پارامتر را می‌توان در کارت حافظه ذخیره کرد و پس از قطع شدن برق، فایل‌ها را می‌توان به طور خودکار از کارت حافظه به رم در واحد CPU منتقل کرد. بر. روشن شد. این امکان استفاده بسیار قابل اعتماد از عملیات مبتنی بر ROM را فراهم می کند.