چراغ ضد انفجار کورتم ، به طور کلی هر وسیله ای و به خصوص وسایل الکتریکی که از استانداردهای ضد انفجار برخوردار باشند، جزو تجهیزات ضد انفجار دسته بندی می¬شوند. نماد نمایش تجهیزات ضد انفجار EX است. استانداردهای مهم و رایج در خصوص تجهیزات و استاندارد چراغ های ضد انفجار ATEX در اروپا و استاندارد NEC در آمریکای شمالی هستند. به طور کلی چراغ های ضد انفجار به انواع چراغ های دستی، آویز، دیواری، فلوئورسنت، اضطراری و… تقسیم می¬‌شوند. چراغ های ضد انفجار در مناطق Zone 1 و Zone 2 استفاده می¬شوند.
یک چراغ ضد انفجار نسبت به نمونه چراغ های استاندارد معمولاً دوام بالاتری دارد. از آنجا که چراغ ضد انفجار اغلب با مواد محکم و سنگین تر ساخته می شوند ، قادر به مقاومت در برابر محیط های نامساعد کار هستند. این بدان معناست که چراغ های ضد انفجار به راحتی سایر وسایل روشنایی استاندارد آسیب نخواهند دید که این امر باعث می شود گزینه بهتری برای کار در فضاهای نا ایمن باشد. چراغ ضد انفجار می تواند در معرض عناصر خاصی مانند مواد شیمیایی، گازها یا گرمای زیاد قرار گیرد که به گونه ای طراحی شده است که بتواند هرگونه انفجاری را که در داخل محفظه آن صورت می گیرد را در خود نگه دارد چرا که در صورت نشت این جرقه های داخل محفظه به محیط بیرون و ترکیب شدن ان بل بخارات، گازها، گرد و غبار یا الیاف و غیر منجر به حوادث می گردد و با توجه به ویژگی های چراغ ضد انفجار این جرقه ها از محفظه چراغ خارج نمی شود. که ویژگی های کلی یک چراغ ضد انفجار و تفاوت ان با یک چراغ استاندارد معمولی به شرح زیر می باشد:
یک چراغ ضد انفجار در یک قاب ضخیم قرار دارد که معمولاً از یک ماده محکم مانند فولاد یا آلومینیوم ساخته می شود. همچنین به محفظه شیشه‌ای بسیار بادوام مجهز شده اند که می توانند شرایط سخت کاری را تحمل کرده و در یک چراغ استاندارد ، لامپ ، کنتاکت ها ، سیم کشی ها و هر کلید دیگری مستقیماً در معرض جو محیطی قرار می گیرند. جرقه ناشی از یک تماس شل یا حرکت کلید و حتی گرمای لامپ می تواند برای شعله ور شدن یک فضای قابل اشتعال کافی باشد.و همان طور که گفتیم در یک چراغ ضد انفجار ، هرگونه اتصالی یا جرقه فقط درون محفظه اصلی رخ می دهد و از انتقال آن به بیرون و محیط نا ایمن جلوگیری می‌شود.و همچنین دوام بالای وسایل روشنایی ضد انفجار به کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری و بازسازی کسب و کار شما کمک می کند.پس چراغ های ضد انفجار مناسب فضاهایی با دید کم فضاهای که رفت و امد و تحرک محدود است مانند سکوهای نفتی و کارخانه های پتروشیمی ، نصب سیستم های ضد انفجار و چراغ های ضد انفجار لازم وضروری می باشد

چراغ ضد انفجار کورتم:

گروه کورتم بیش از ۵۰ سال تجربه طراحی و تولید محصولات محافظت شده در برابر انفجار در مناطق خطرناک را دارا می باشد
گروه کورتم که متشکل از برندهای CORTEM ، ELFIT و FONDISONZO می باشد ، که قادر به تولید و ارائه محصولات نوآورانه و راه حل های مهندسی و سفارشی می باشد.
تجهیزات الکتریکی محافظت شده در برابر انفجار گروه CORTEM تاییدیه استاندارد اروپایی ATEX و مقررات بین المللی IEC Ex را دارا می باشد، همچنین گواهینامه EAC TR CU را برای بازار روسیه دریافت کرده است
محصولات CORTEM Group از آلیاژهای آلومینیومی بدون مس اولیه، ضد زنگ و فولاد های مقاوم و با دوام ساخته شده است.
حال ما به طور تخصصی به بررسی چراغ ضد انفجار کورتم با کد محصول EWAGC-50800F5 می پردازیم:
چراغ ضد انفجار CORTEM EWA برای نور های داخلی و خارجی که در فضای باز، مورد استفاده قرار می گیرد مناسب می باشد در اینجا به معرفی سری اویز های CORTEM EWAGC با مشخصه کد EWAGC-50800F5 می پردازیم.
چراغ ضد انفجار کورتم EWAGC-50800F5 که مناسب برای نورپردازی مناطق وسیع می باشد.این لامپ بخار جیوه که بدنه آن از آلیاژ آلومینیوم با کمی مس ساخته شده و دارای گارد محافظ فولاد ضد زنگ می باشد و حباب آن از جنس شیشه ای بوروسیلیکات ساخته شده. این محصول دارای مشخصات زیر می باشد:
سرپیچ = E40
منبع تغذیه = ۲۳۰ ولت ۵۰ هرتز و قابلیت نصب لامپ ۲۵۰ وات
و ابعاد = ۶۵۵mm , 220mm, 235mm و وزن آن ۱۰.۱ Kg
و کلاس حرارتی T3 (با حداکثر دمای سطح ۱۴۸)
مناسب مناطق پر خطر ۱و۲ (۲۱و ۲۲)
و دارای تاییدها و گواهی های زیر می باشد:
CESI 12 ATEX 006
IEC Ex CES 07.0004
GOST R
CESI 12 ATEX 006
IEC Ex CES 07.0004
GOST R