چوک ورودی اینورتر inverter siemens چیست ؟

چوک ورودی اینورتر راکتورها یا همان چوک های بار در سیستم هایی که دارای موتور و درایو میباشند مورد استفاده قرار می گیرند .چوک ورودی اینورتر بین درایو و موتور قرار گرفته و علاوه بر حفاظت درایو در برابر اتصال کوتاه موتور، با حذف هارمونیک های مزاحم راندمان سیستم را افزایش می دهد.حذف هارمونیک ها باعث کاهش دمای موتور و نیز افزایش طول عمر موتور می شود . از طرفی این چوک ها با کاهش نرخ تغییرات ولتاژ ،از عایق موتور حفاظت می کند .

مزایای استفاده از چوک ورودی اینورتر :

کاهش سر و صدای موتور

کاهش اغتشاش هارمونیکی

کاهش دمای موتور

محدود کرد محافظت از موتور در برابر اثرات طولانی بودن کابل اتصال  ن جریان هجومی

کاهش نرخ تغییرات ولتاژ

افزایش طول عمر نیمه هادی ها

چوک ورودی اینورتر

این سلف ها یا راکتورها در تجهیزات فشار قوی، ابزارآلات صنعتی، آسانسورها ،فیلترهای هارمونیکی، تجهیزات روباتیک، ماشین­های برقی و بسیاری از تجهیزاتی که در آنها درایو و اینورتر وجود دارد مورد استفاده قرار می­گیرد. لاین چوک را در صنعت به نام لاین راکتور نیز می شناسند. از این راکتورها در سمت ورودی درایو استفاده می شود .راکتورها جایگزین کم هزینه ای برای ترانسهای ایزوله هستند و مشکلاتی که نوعاً توسط آنها برطرف می شود شامل کاهش تریپ های ناخواسته درایو ، کاهش فرو رفتگی در شکل موج ولتاژ و کاهش هارمونیک می باشد

ایجاد امپدانس ۴ درصد

محافظت ازقطعات  الکترونیکی  درایو موتور

کاهش هارمونیک­های اصلی

بهبود ضریب توان

کاهش فرورفتگی و شکاف ناشی از یکسوسازی

محدود کردن جریان هجومی

فیلتر سینوسی

درایوهایی که برای راه اندازی موتورها در اتوماسیون صنعتی استفاده می شوند بعضاً خود باعث ایجاد اشکالاتی در سیستم شبکه می شوند مثلا تولید هارمونیک ها در شکل موج ولتاژ و جریان. این هارمونیک ها ایجاد تلفات می کنند و به مرور باعث کاهش طول عمر مفید موتورها می شوند. فیلتر سینوسی یک  فیلتر پسیو است که با کاهش اغتشاشات هارمونیکی باعث بهبود کیفیت ولتاژ می شود . فیلتر سینوسی برای تولید ولتاژ سینوسی از درایوهایی که فرکانس متغییر دارند مابین درایو و مصرف کننده قرار می گیرد .

مزایای استفاده از فیلتر سینوسی :

تبدیل ولتاژ خروجی اینورتر به یک ولتاژ سینوسی با اعوجاج کم

جلوگیری از تخلیه ناگهانی جریان در سیم پیچ های موتور

حفاظت از عایق موتورها و کابلها در برابر خرابی زودرس

محدود کردن نرخ افزایش ولتاژ و حفاظت کامل از موتور در برابر آن

کاهش تلفات سیستم و کاهش دمای موتور

افزایش قابلیت اطمینان سیستم

کاهش سر و صدای موتور که بر اثر جریانهای مزاحم و گشتاورهای مزاحم ایجاد شده

http://shopsimatec.ir